EN | FR | PL | RU | CZ | SK | +482 239 789 10

Kim są Kluczowy Pracownik i Menedżer w kontekście wizy E-2?

Happy_Business_People

Inwestorzy starający się o wizę dla inwestorów E-2 mogą przenieść swoich pracowników do Stanów Zjednoczonych, jeśli spełnione są wymagania „Kluczowego Pracownika” lub „Dyrektora/Kierownika”. Musimy rozróżnić oba pojęcia.

Kim jest Kluczowy Pracownik w kontekście wizy E-2?

Kluczowy pracownik to taki, który posiada specjalistyczną wiedzę i którego usługi są niezbędne do należytego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Osoba taka może pracować dla firmy macierzystej za granicą, lub po prostu posiadać pewne, specjalistyczne umiejętności/wiedzę. Nie pomyl kluczowego pracownika E-2 z transferem wewnętrznym L1B, gdyż wymagania L1B są zgoła odmienne.

Więcej o L1B tutaj.

Głównym ciężarem udowodnienia jest przede wszystkim fakt, że nasz Kluczowy Pracownik już dla nas pracuje i nie znajdziemy takiego na terenie Stanów Zjednoczonych. Częstokroć życiorys, płace, umowa o zatrudnienie w firmie często okazują się pomocne. Ponadto należy rozważyć czynniki takie jak płaca, stopień naukowy, unikalność specjalistycznych umiejętności, doświadczenie.

Kto kwalifikuje się na pozycję Dyrektora/Kierownika?

Jeśli mówimy o Kierowniku/Menedżerze, to musimy rozważyć następujące kwestie: stopień kontroli w firmie, odpowiedzialność, liczbę wykwalifikowanych pracowników, którzy będą podlegali Menedżerowi oraz pensję. Jeśli stanowisko to skupia się głównie na codziennych czynnościach i w mniejszym stopniu zarządzaniu pracownikami niższych szczebli, to nie jest to stricte zarządcza pozycja. Kierownik musi przede wszystkim kierować i zarządzać innymi wykwalifikowanymi pracownikami, aby być uznawanym za Menedżera.

Tytuł Menedżera lub Dyrektora może być wartościowy dopóki osoba dosłownie zarządza innymi wykwalifikowanymi pracownikami. Jeśli jednak jego praca będzie opierała się na kierowaniu pracą 2 osób pracujących w biurze i jedynie w szeregach swojej firmy będzie nosił tytuł Menedżera/Dyrektora, to w kontekście wizy E-2 nie zostanie on uznany za Menedżera.

Zobacz nasze wideo o wizie E-2 tutaj.

Spodobał ci się ten artykuł?

Zapisz się na nasz newsletter, podziel się z nim innymi i udostępnij go.

FacebookTwitterGoogle+Share

0 comments… add one

Leave a Comment

Aktualności

E2-investment-visa-usa-English-150thumb

Jak ubiegać się o e-2 Inwestor Visa do USA

Prasa o nas